Hranice našeho majetku

V dnešní době se spíš skutečně setkáme s tím, že nás někdo upozorňuje svým oplocením, že jsme se ocitli na cizím majetku a nemáme zde co dělat, pokud nás někdo nepozval. Také se postupem času měnil materiál, z kterého se ploty vyráběly. V přírodě se tak běžně používal kámen a dřevo, které v podstatě vítězí se svojí účastí stále. Oba dva materiály jsou ryze přírodní a tudíž velmi přirozené. Na venkovech často vídáme hrazení tvořené z kulatiny, ale to jinak spíš zůstává jen jako ochrana pro zemědělské pastviny. Dříve se takové stavby vyskytovaly i okolo rodinných domků, nyní zůstávají pouze k vidění na chalupách nebo samotách.

dům na venkově

Dřevo vítězí

Není ani divu, je to nejdostupnější materiál úplně ze všech. Klasicky tyčkovitý plot může stát kdekoliv u horských roubenek, vesnických domků, ale ani městské vile ostudu rozhodně neudělá. Lze z něj vytvořit nízké oplocení předzahrádky, ale také doslova pevný neprůhledný plot. Důležitá je i barva, která by neměla být příliš pastelová, ale přírodní. Navíc je dobré, když bude pěkně ladit s pozadím domu a zahrádky. Do volné krajiny se bude spíše hodit tmavé moření. Pak je naprosto ideální kombinace dřeva a živého plotu.
děvče a jízdní kolo na zahradě

Existují další možnosti oplocení:

          Pletivo je sice praktické, ale chybí mu nějaké to správné kouzlo. Samozřejmě nátěrem se může mnohé vylepšit, ale lepší je živý plot, který mu dodá alespoň trochu elegance.

          Železo upravené do uměleckého díla je sice krásně tvarované, ale většinou působí chladně a studeně.

          Kámen si zaslouží renovaci, pokud již zde jednou byl. Taková opravená zídka vyvolává doslova tajemnou atmosféru.
plot u pole

          Gabionové ploty si nyní nacházejí častou pozici svého působení. Jedná se o svařované ocelové sítě, které jsou vyplněny přírodním nebo lomovým kamenem. Konstrukci lze pak vyplňovat i zeminou. Drát je antikorozní, tudíž nemusí mít nikdo obavy, že zrezne a podlehne pak tíze náplně.

          Robustní tvárnice vytváří též na pohled masivní plot, ale bez zeleně by to vypadalo dost neosobně a smutně. Zídka by měla být porostlá alespoň z části pnoucím živým plotem, kdy velmi pěkně vypadá přepadávající zeleně z horní části.

3.5/5 - (4 votes)